Archiwum bloga
-
▼
2011
(10)
-
▼
lutego
(10)
- Imiona dla dzieci jak wybraliśmy???
- Podrady dla rodziców bliźniaków
- Polityka prorodzinna, pomoc społeczna, jak to jest...
- Kary cielesne tak czy nie? Nowa ustawa wszystkiego...
- Rozwój dziecka w ciagu 1 roku
- Bliżniaki historia prawdziwa
- Bunt dwulatka
- Bolesne ząbkowanie
- Wpływ reklamy na dzieci
- Wpływ zabawy na edukację
-
▼
lutego
(10)
wtorek, 15 lutego 2011
Rozwój dziecka w ciagu 1 roku
Pierwszy miesiąc życia:
W pierwszym miesiącu życia dziecko głównie śpi i krzyczy(krzyk dla niego jest sygnalizacją jego potrzeb), a także reaguje na głośniejsze dźwięki. Wzrok dziecka nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty, nie rozróżnia ono barw i widzi niezbyt ostro, a my jeśli chcemy aby nas zobaczyło, musimy nachylić się nad nim w odległości 20 – 30 cm.
Drugi miesiąc życia:
Słuch i wzrok dziecka jest już coraz lepszy. Dziecko uważnie przygląda się twarzom, a elementy powieszone nad łóżeczkiem będzie śledzić z zainteresowaniem. Dostrzeżemy także pierwszy uśmiech na jego twarzy, a gdy będzie mu źle pojawią się pierwsze łzy. Oprócz płaczu nasze maleństwo umie wydawać także inne dźwięki, zaczyna do nas gruchać, a położone na brzuszek ćwiczy jego mięśnie, a także mięśnie karku i szyi poprzez unoszenie główki. Z tygodnia na tydzień będzie coraz sprawniejszy.
Trzeci miesiąc życia:
W tym miesiącu zazwyczaj leżąc na brzuszku swobodnie porusza główką. Gdy się nad nim pochylimy próbuje łapać nas za włosy lub wkładać nam paluszki w oczy. Dziecko odkrywa także, że ma rączki, łączy je ze sobą i próbuje łapać zabawki. Rozróżnia już głos, a na jego buzi pojawia się piękny, pełny uśmiech.
Czwarty miesiąc życia:
Maluch oprócz swoich rączek zaczyna już poznawać własne ciało, dotyka rączkami główki i wie, że ma nóżki. Coraz lepiej chwyta zabawki, a dłońmi wodzi po kołderce i odruchowo zaciska na niej paluszki.
Piąty miesiąc życia:
Dziecko zaczyna przekręcać się z pleców na brzuszek, potrafi już siedzieć z podtrzymaniem, jednak jeszcze za wczesnie by go sadzać.Odróżnia obce osoby od domowników i na widok tych obcych często wybucha płaczem. Kopie nóżkami, a także wkłada sobie stópki do buźki. W wózku podciąga się na rączkach chcąc wyjrzeć za jego krawędź.
Szósty miesiąc życia:
Twoje maleństwo przekręca się już z brzuszka na plecy i odwrotnie. Jest już zagorzałym rozmówcą i zaczyna powtarzać te same sylaby da da da. Słuch maleństwa jest lepszy, jak i umiejętność chwytania, dlatego dobrze dawać dziecku zabawki wymagające kręcenia i wciskania. Jeśli podtrzymamy dziecko pod pachy próbuje stać i robić pierwsze kroki.
Siódmy miesiąc życia:
Dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć przez kilkanaście sekund. Jego zdolności manualne są coraz lepsze, zabawki przekłada sobie z rączki do rączki, upuszcza je na podłogę, a także stuka nimi jedna o drugą. Próbuje także przesuwać się odpychając się nogami.
Ósmy miesiąc życia:
Maluszek nie tylko rzuca przedmioty na podłogę, ale także obserwuje jak spadają. Wyciąga rączki, gdy chcesz je wziąć, umie się już złościć i odpychać. Potrafi też chwytać małe przedmioty i trzymać je między kciukiem i palcem wskazującym. Niektóre maluchy podróżują już na czworaka i są bardzo ruchliwe.
Dziewiąty miesiąc życia:
U większości dzieci jest to dobry okres na opuszczenie łóżeczka, gdyż maluch zaczyna samodzielnie wstawać trzymając się za szczebelki. Siada z pozycji na czworaka lub leżenia.|Maluch rozumie co znaczy klaskać, a także robić papa.
Dziesiąty miesiąc życia:
Dziecko bezproblemowo sam staje na nóżki, a następnie samo siada. Trzymając się za szczebelki próbuje przemierzyć łóżeczko dookoła. Rozumie jeśli mówisz daj lub nie, choć nie zawsze się do tego stosuje. Próbuje sam pić z kubeczka.
Jedenasty miesiąc życia:
Malec zaczyna mówić pierwsze słowa typu da albo ne. Gdy trzymamy malucha za rączki próbuje samodzielnie maszerować i z tej pozycji przysiadać, choć jeszcze nie umie z tego przysiadu wstać. Bardzo sprawnie trzyma już łyżeczkę.
Dwunasty miesiąc życia:
Wreszcie dziecko zaczyna sam już stawiać pierwsze kroki i próbuje powiedzieć mama, tata. Więc pierwsze urodziny są dla was wszystkich bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż wszyscy dzielnie pracowaliście razem przez cały rok.
Oczywiście nie każde dziecko zachowuje sie dokładnie tak, nie mniej kolejność jest taka sama u jednych troszke wczesniej u innch zaś troszkę później.
napisane na podstawie poradnika mamy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz